20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

Studimi/ Pse fundjava na lumturon?

spot_img

Për të provuar që fundjavat jo vetëm na bëjnë më të lumtur, por edhe më të shëndetshëm ekspertët kanë zbuluar se njerëzit e çdo statusi, profesioni apo shtrese shoqërore ndihen më mirë të shtunave dhe të dielave.Psikologët thonë se “efekti i fundjavës” lidhet me lirinë që gjithsecili ka për të zgjedhur aktivitetin që do apo për të kaluar kohë me njerëzit e dashur.

Rezultatet e studimit përfshinë gjithë llojet e njerëzve; si të martuarit, beqarët  apo ata që kanë humbur partnerët ndihen njësoj gjatë fundjavës.

Ata jo vetëm që konfirmuan humorin e mirë që na shoqëron gjatë këtyre ditëve, por shtuan se edhe dhimbjet  ishin më të pakta që prej të premtes pasdite deri të dielën pasdite.

Madje, edhe ata që kanë burime të larta financiare dhe nuk u duhet të shqetësohen për të mira materiale, janë më të lumtur këto 2 ditë.

Kjo sepse e gjithë energjia jonë fokusohet në gjëra që i duam vërtetë, ndryshe nga ditët e javës kur një pjesë të mirë të kohës e kalojmë me kolegë me të cilët mund të kemi lidhje të pakët emocionale./cna.al

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat