Temperaturat shkojnë në 50 gradë celsius në Izrael

Temperaturat në Izrael arritën një rekord të lartë, konfirmoi agjencia meteorologjike izraelite të enjten.

Temperaturat në Sodom, pranë Detit të Vdekur, u rritën në gati 50 gradë Celsius të mërkurën, sipas Institutit Meteorologjik të Izraelit.

Gjatë ditës, ka pasur zjarre në disa vende. Disa njerëz morën lëndime të lehta dhe rreth 200 shtëpi u evakuuan.

Temperaturat në ultësirën bregdetare përgjatë Mesdheut arritën një nivel të lartë 42 gradë Celsius./real-news.tv