fbpx

Tigri 25-vjeçar shpallet si më i vjetri në botë, merr çmimin Guinness

auto_tg1628098090-1.jpg

Një tigër që jeton në një vend të shenjtë në Teksas është konfirmuar si më i vjetri në botë në robëri nga Guinness World Records.Bengali, i cili mbërriti në Tiger Creek Animal Sanctuary në vitin 2000, është më i vjetri në botë në moshën 25-vjeçare dhe 322 ditë.Në mënyrë tipike, tigrat jetojnë midis 15 dhe 20 vjet në robëri, ndërsa jetëgjatësia e tyre në natyrë është më e shkurtër, mesatarisht rreth 12 vjet.Ndërsa Bengali nuk ka këlyshë, ajo konsiderohet të jetë një pjesë e rëndësishme e “përpjekjeve të ruajtjes” nga stafi i shenjtërores në Teksas.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303