fbpx

Tokat e himariotëve dhe reformat, Rama telefonatë me Tsipras

epa06743544 Albanian Prime Minister Edi Rama (L) speaks with Greek Prime Minister Alexis Tsipras during a round table discussion at an informal European Union (EU) summit with Western Balkans countries at the National Palace of Culture in Sofia, Bulgaria, 17 May 2018. EU leaders will discuss European future for Western Balkans, and the response to President Trump's policies on trade and Iran. EPA/VIRGINIA MAYO / POOL

Deklarata e Kryeministrit grek të pak ditëve më parë që Shqipëria po abuzonte me të drejtën e pronës ndaj himariotëve, që sipas Tsipras janë minoritarë grekë, është njoftuar ditën e sotme se Kryeministri Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun nga vendi fqinj.

Njoftimi për këtë bisedë është bërë nga shtypi grek, i cili shkruan se pasuritë e minoritarëve grekë ishin temë në bisedën mes dy kryeministrave. Tsipras u ndal gjatë edhe në çështjen e pronave në detin Jon.

“Gjithashtu, u diskutuan marrëdhëniet bilaterale ekonomike dhe zhvillimet e fundit në rajonin ballkanik.

Rama dhe Tsipras kontaktuan për reformat e domosdoshme të Shqipërisë për integrimin në BE”, njoftojnë mediat greke. /real-news.tv/