24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Trump doli i pastër nga hetimi i Mueller

spot_img

Donald Trump pretendon se është tërësisht i pastër nga hetimi në lidhje me akuzat se Rusia komplotoi për ta ndihmuar atë në fitimin e zgjedhjeve të vitit 2016.

Një përmbledhje e raportit të shumëpritur të Robert Mueller, e bërë publike të dielën, zbuloi se fushata e Trump nuk kishte komplotuar me Rusinë.

Megjithatë, raporti nuk ishte bindës nëse presidenti Trump kishte penguar drejtësinë apo jo.

Pretendimet e Rusisë kishin hedhur hije mbi presidencën e Trump dhe shanset e tij për rizgjedhje në vitin 2020.

Demokratët e opozitës po kërkojnë qasje të plotë ndaj raportit të Mueller. Vetëm një përmbledhje e raportit u bë publike për Kongresin nga Prokurori i Përgjithshëm William Barr.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders tha se presidenti Trump do ta lejojë Barr të vendosë se çfarë do të bëhet publike”.

Duke folur në Aeroportin Ndërkombëtar të Palm Beach në Florida, Trump deklaroi: “Nuk kishte bashkëpunim me Rusinë, nuk kishte pengesë të drejtësisë”.

“Është një turp që vendi ynë duhet të kalojë këtë,” shtoi ai. “Të jem i sinqertë, është një turp që presidenti juaj duhet të kalojë këtë situatë”.

Duke e përshkruar në mënyrë të përsëritur hetimin si një gjueti shtrigash, Trump tha se ishte një “humbje e paligjshme që dështoi”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat