fbpx

U nda nga jeta shkrimtari i njohur, Ilir Meta fjalë të mëdha për Faslli Halitin

Në lidhje me ndarjen nga jeta në moshën 85-vjeçare të një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë shqipe: Faslli Haliti, ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Meta shprehet se Haliti ishte shembull i qytetarisë e luftëtar i palodhur dhe i pakompromis i fjalës e mendimit të lirë.

Postimi i plotë:

Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të shkrimtarit e poetit tonë të mirënjohur, Faslli Haliti, intelektualit të angazhuar me vlera kombëtare, shembull i qytetarisë e luftëtar i palodhur dhe i pakompromis i fjalës e mendimit të lirë, duke provuar deri dënime për mbrojtjen e saj.

Kam patur fatin ta njoh nga afër edhe si ish-deputet i PS, dhe i ruaj me nostalgji kujtimet për periudhën kur bashkëpunuam në politikë si pjesë e ish-grupit parlamentar socialist, ku padyshim Faslliu spikaste me individualitetin e tij mes deputetëve të PS që vinin vetëm nga radhët e intelektualëve e profesorëve.

Të paharruara kanë mbetur për mua vargjet e një prej poezive të tij më të arrira “Për mirë”:

“Gati

Për rënie,

Për shembje,

Rrëzim.

Monument shtrembës!

Shembu, rrëzohu më mirë!”

Për këtë humbje të madhe e të pazëvendësueshme ju shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes Haliti, bashkëpunëtorëve dhe mbarë komunitetit të artistëve e shkrimtarëve shqiptarë.

U prehtë në paqe!