fbpx

Uji i trëndafilit është një shpëtim për flokët, 5 përfitimet e mahnitshme

28212_ruzina-vodica_orig.jpg

Uji i trëndafilit është një produkt që po gjen një përdorim gjithmonë e më të gjerë në kozmetikë. Është një lëng që përftohet nga zierja e petaleve të trëndafilit në ujë ose nga distilimi. Ky ujë është përdorur prej kohësh si një parfum natyral dhe një alternativë ndaj aromave që janë me kimikate.

5 arsye pse duhet ta përfshini ujin e trëndafilit në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve.

1. Qetëson lëkurën e kokës

Uji i trëndafilit ka veti të mahnitshme anti-inflamatore dhe antioksiduese që qetësojnë lëkurën e irrituar dhe kruajtjen. Nëse ndjeni siklet në lëkurën e kokës, uji i trëndafilit do t’ju ndihmojë.
2. Lufton zbokthin

Për shkak të vetive hidratuese, uji i trëndafilit është një përbërës i shkëlqyer për të hequr zbokthin. Për më tepër, trëndafilat përmbajnë gjithashtu agjentë anti-inflamatorë dhe antibakterialë që mund të shërojnë skalpin e acaruar dhe të dëmtuar. Kur barriera e skalpit tuaj të rinovohet, do të vini re një reduktim të madh të zbokthit.

3. Stimulon rritjen e flokëve

Uji i trëndafilit është i pasur me vitamina A, C, D, E dhe B3. Këto lëndë ushqyese janë thelbësore për ruajtjen e shëndetit të lëkurës, flokëve dhe të gjithë trupit tonë. Kur uji i trëndafilit aplikohet në lëkurën e kokës, këto vitamina depërtojnë në lëkurë, duke stimuluar rritjen e flokëve.

4. Vepron si zbutës

Uji i trëndafilit është jashtëzakonisht hidratues, ndaj rekomandohet gjithmonë për njerëzit me lëkurë të thatë. Pra, do të vepronte natyrshëm si zbutës për flokët e thatë.

5. Forcon flokët

Falë vitaminave, antioksidantëve, vetive anti-inflamatore dhe antibakteriale, uji i trëndafilit forcon çdo fije floku. Jo vetëm që nxit rritjen e flokëve, por gjithashtu redukton rënien dhe këputjen e tyre. Kjo e bën shëndetin e përgjithshëm të flokëve tuaj më të mirë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303