24.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Vendi në Guiness, nuk gjen dot shtëpi me qera

spot_img

Procesi i qiramarrjes në këtë qytet është aq i gjatë sa është përfshirë në librin e rekordeve “Guinness”.

Bëhet fjalë për një prej qyteteve më të preferuara në botë nga turistët dhe jo vetëm. Stokholmi, kryeqyteti suedez, konsiderohet si më i vështiri për të marrë shtëpi me qera të qëndrueshme në rast se dëshironi të jetoni aty.

Në bazë të të dhënave të marra, llogaritet që të zësh një shtëpi me qera në mënyrë të qëndrueshme, procesi zgjat 9 vjet e nëse e dëshiron një shtëpi në disa prej lagjeve më të pasura, procesi mund të shkojë në 20 vjet.

Gjithashtu vështirësia shtohet në momentin që Suedia është e para për numrin e personave që jetojnë vetëm.

Prandaj hapësirat nuk janë aq të mëdha. “Është një eksperiencë e lodhshme dhe frustruese”,- tregon një arkitekte franceze që jeton në Stokholm prej disa vitesh tashmë./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat