Vendoset busti i Skënderbeut në Itali, komuna arbëreshe mirëpret heroin kombëtar 

Busti i Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeut është vendosur ditën e sotme në Bashkinë e Portocannone në Itali,  njëra prej katër komunave arbëreshe të Rajonit të Molises.

Momenti i vendosjes së bustit është shoqëruar me një ceremoni të veçantë, të cilën e kanë shoqëruar edhe kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla.

Kryetari i Kuvendit dhe ai grupit Parlamentar të PS, ndodhen për një vizitë dy ditore zyrtare në Itali, me ftesë të Presidentit të Dhomës së Deputeteve Fico dhe Presidentes së Senatit Casellati. /real-news.tv/