fbpx

Vidohova, mes mjerimit dhe tërmetit

Top Story ka udhëtuar drejt fshatit Vidohovë për t’u gjendur pranë banorëve. Rruga është amortizuar, në këtë zonë të përhumbur të Shqipërisë.

Tërmeti ka shtuar mjerimin në këtë fshat. Një pjesë e mirë e banorëve, jetojnë me ndihmë sociale, ndërkohë që nuk plotësojnë as nevojat minimale të jetesës.

Orgest Xhinai është 12 vjeçari që na “rrëmbeu” nga dora dhe kërkonte me çdo kusht që të tregonte tmerrin që kishte përjetuar ai dhe familja e tij. Ai ka sytë e përlotur, zëri dridhet dhe ndjen frikën se çdo të ndodh tani me të dhe familjen e tij…. fytyra e Orgestit flet më shumë se çdo gjë.

“Unë po flija me çupën e xhaxhait, e na ranë copat e murit në fytyrë ne dolëm direkt jashtë. Unë mbeta i ngrirë, dridhesha. Erdhën të tërë gjyshja, babai. Jemi 5 fëmijë, jetojmë të gjithë në çadër tani. Ishte tërmet i fortë”, tregon i tmerruar Orgest Xhihani, banor i Vidohovës.