fbpx

Ambasada Amerikane del me mesazhin urgjent: Sot është dita për të….

ambasada-amerikane-ne-shqiperi-1-768x512.jpg

Ambasada e SHBA në Tiranë me anë të një statusi në Facebook shkruan se 8 dhjetori i 1990 solli rrëzimin e sollën demokracinë e lirinë në Shqipëri.

 “Urojmë të gjithë shqiptarët teksa festojnë Ditën Kombëtare të Rinisë, e cila këtë vit shënon 30 vjetorin e lëvizjes studentore që solli rrëzimin e komunizmit më 8 dhjetor, 1990. Sot është një ditë për të nderuar studentët e guximshëm, të cilët protestuan kundër diktaturës dhe sollën demokracinë e lirinë në Shqipëri, si dhe për të vlerësuar përparimin që është bërë në këta 30 vjet nga Shqipëria, tashmë një anëtare e plotë e NATO-s dhe drejt rrugës së Bashkimit Europian. Është gjithashtu edhe një ditë për t’u siguruar që sakrificat që ata studentë bënë nuk do të harrohen, dhe për të nderuar ata që ende kontribuojnë për një Shqipëri më të mirë. Shtetet e Bashkuara do t’a mbështesin gjithnjë populin shqiptar në këtë udhëtim,” shkruan ambasada.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303