fbpx

Erdogan i vendosur për të vijuar ofensivën turke në Siri

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, është zotuar të vazhdojë sulmin në Siri derisa të krijohet “zona e sigurt”.

Forcat turke filluan një operacion për të pastruar luftëtarët kurdë nga veriu i Sirisë javën e kaluar, pasi trupat amerikane aleatë me ta u tërhoqën nga rajoni.

Qeveria turke i konsideron kurdët si një grup terrorist.

Erdogan ka thënë gjithashtu se ai do të ndalojë bisedimet e drejtpërdrejta me nënkryetarin e SHBA kur të arrijë në Turqi.

Presidenti turk tha se Mike Pence dhe Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo do të flisnin vetëm me homologët e tyre dhe jo atë direkt të enjten.

“Kur Trump të vijë këtu, unë do të flas me të,” tha ai.

Turqia nisi ofensivën në veri të Sirisë sepse ata e konsiderojnë milicinë mbizotëruese në Forcat Demokratike Siriane (SDF) një shtrirje të një grupi të ndaluar brenda Turqisë.

Aleanca SDF të Dielën njoftoi një marrëveshje me qeverinë Siriane për ndihmë për të zmbrapsur sulmin turk.