21.5 C
Tirana
E enjte, 30 Maj, 2024

TË FUNDIT

Ja cilët ishin fituesit e Grammy Awards 2019

spot_img

Nata më e madhe e muzikës më në fund ka ndodhur!

E diela e Grammy Awards 2019, do të thoshte emrat më të mëdhenj të muzikës që u mblodhën në Qendrën Staples në Los Anxhelos për të festuar albumet, artistët dhe momentet e përgjithshme muzikore të vitit të kaluar.

Gjatë gjithë mbrëmjes, artistët, duke përfshirë Maren Morris, Miley Cyrus, Red Hot Chili Peppers, Post Malone dhe Cardi B, morën pjesë në çmimet Grammy të këtij viti dhe ne mezi  mbajtëm emocionet tona kur ata hipën në skenë.

Kjo mbrëmje kishte mbledhur të gjithë bashkë artistë  nga të gjitha zhanret e ndryshme të cilët kenduan në shfaqjen e çmimeve por ajo qe na beri më shumë pershtypje se kishte edhe të famshëm në audiencë duke parë dhe duke kënduar së bashku.

Ka një listë të gjatë kandidatësh të cilët kanë marrë çmime të mëdha dhe kanë çuar në shtëpi një trofe të Grammys si rezultat i këtij eventi. Para se të fillonte shfaqja e drejtpërdrejtë, Akademia e Regjistrimit po shpallte çmime në platformat e tyre sociale në një ceremoni transmetimi dhe kishte shumë për të festuar.

Sapo shfaqja filloi, artistët si Lady Gaga dhe Bradley Cooper për “Shallow”, Childish Gambino për “This Is America” ​​dhe Ariana Grande for Sweetener, morën disa nga çmimet më të mëdha të natës.Këngëtari i vendit Kacey Musgraves u emërua në kategori të shumta dhe përfundimisht fitoi katër trofe, duke përfshirë albumin e vitit, duke e bërë atë mbretëreshën e vendit të natës.   Shikoni listën e plotë të fituesve nga Grammys 2019:

MusiCares Person of the Year:

WINNER: Dolly Parton

Record of the Year:

“I Like It” — Cardi B, Bad Bunny and J Balvin

“The Joke” — Brandi Carlile

WINNER: “This Is America” — Childish Gambino

“God’s Plan” — Drake

“Shallow” — Lady Gaga and Bradley Cooper

“All the Stars” — Kendrick Lamar and SZA

“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage

“The Middle” — Zedd, Maren Morris and Grey

Album of the Year:

Invasion of Privacy — Cardi B

By the Way, I Forgive You — Brandi Carlile

Scorpion — Drake

H.E.R. — H.E.R.

Beerbongs and Bentleys — Post Malone

Dirty Computer — Janelle Monáe

WINNER: Golden Hour — Kacey Musgraves

Black Panther: The Album, Music From and Inspired By (Various Artists)

Song of the Year:

“All the Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears and Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar and SZA)

“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai and Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)

“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels and Noah Shebib, songwriters (Drake)

“In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes and Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)

“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth and Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

“The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha and Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris and Grey)

“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga and Bradley Cooper)

WINNER: “This Is America” — Donald Glover and Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

Best New Artist:

Chloe x Halle

Luke Combs

Greta Van Fleet

H.E.R.

WINNER: Dua Lipa

Margo Price

Bebe Rexha

Jorja Smith

Best Pop Solo Performance:

“Colors” — Beck

“Havana (Live)” — Camila Cabello

“God Is a Woman” — Ariana Grande

WINNER: “Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga

“Better Now” — Post Malone

Tori Kelly, 2019 Grammys, 2019 Grammy Awards, Winner

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat