fbpx

Nisin sot fluturimet për riatdhesimin e shqiptarëve, ja udhëtimet që do kryhen

air-albania.jpg

Ashtu sikurse Kryeministri Rama e njoftoi disa ditë më parë, sot do të rinisin fluturimet për riatdhesimin e shqiptarëve të bllokuar jashtë kufijve si pasojë e pandemisë së COVID-19. Ky process do të zgjasë edhe gjatë ditës së nesërme, ndërsa fillimisht do të kryhen udhëtimet Stamboll-Tiranë, më pas Tiranë-Romë dhe Romë-Tiranë.

Ndërsa nesër në datën 19 prill, do të kryhen fluturimet Tiranë-Milano dhe Milano-Tiranë. Në ditët në vijim, janë parashikuar fluturime riatdhesimi edhe nga Bari, Frankfurti, Parisi dhe Londra, ndërkohë që ministrja Balluku tha se po vlerësohen edhe destinacione të tjera.

Të gjithë aytetarët që do të riatdhesohen do të akomodohen në Durrës, në dy hotelet e vendosura nga qeveria.

Paketa do të jetë 100 € për fluturimin që do të paguhen nga personi dhe 21 € në ditë për akomodimin 14-ditor në hotel, prej të cilave 14 € do të mbulohen nga qeveria për fjetjen e shërbimin me standardet anti-COVID-19, ndërsa vetëm 7 € do të paguhen nga personi për ushqimin.

Hotelet e karantinimit në Durrës që do të ruhen nga ushtria, ndërsa kamerat do të monitorohen nga Policia e Shtetit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303