21.5 C
Tirana
E enjte, 30 Maj, 2024

TË FUNDIT

Presidenti i Puglia zbardh telefonatën me Ramën, çfarë ndihme do marrë Shqipëria nga Italia?

spot_img

Presidenti i rajonit të Puglia, Michele Emiliano ka siguruar se Italia do të ketë një angazhim në nivel rajonal në Itali, për të ndihmuar Shqipërinë dhe për të mbështetur sistemin shëndetësor shqiptar për përballimin e Covid.

“Mund të njoftojmë se kemi pasur nderin e madh nga qeveria italiane, nga Departamenti i Mbrojtjes Civile dhe natyrisht edhe nga Ministri Boçia i cili koordinon këtë lloj aktiviteti në nivelin rajonal, dhe jemi ngarkuar me kryerjen e një misioni të veçantë, për të mbështetur sistemin shëndetësor shqiptar për përballimin e Covid bazuar në përvojën që kemi pasur në Itali”, ka thënë Emiliano.

Ndërsa ka shtuar se ka pasur një telefonatë dhe me kryeministrin shqiptar Edi Rama….

“Sot do të fillojë takimi i parë me video-konferencë midis teknikëve të mi nga Departamenti i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Civile dhe homologëve shqiptarë. Disa ditë më parë pata kontakte me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, të cilit ne i ofruam ndihmën tonë.

Pasi të kemi rregulluar të gjitha procedurat, task forca e Mbrojtjes Civile Kombëtare, e mishëruar nga Mbrojtja Civile Apulian, do të niset për në Shqipëri për të dhënë pikërisht kontributin tonë”, ka thënë presidenti i Puglia.

“Misioni synon gjithashtu të parandalojë rreziqet epidemiologjike që vijnë nga Shqipëria, prandaj ne do të operojmë kontrolle ndërkufitare”, ka thënë Emiliano.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat