fbpx

Psikologët: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur se paratë

1523383408931.jpeg

Psikologët kanë dëshmuar se ndjenjat tona të lumturisë janë në rritje kur blejmë diçka që duam, apo edhe kur udhëtojmë.

Sidoqoftë, ndjenja e kënaqësisë teksa marrim diçka të re, zhduket, kurse ndjenja e aventurës së udhëtimit prodhon hormone lumturie të cilat zgjasin për kohë të gjatë, shkruan Brightside.

Ne mund të lodhemi nga një pajisje e re ose të qëndruarit në makinë, mirëpo çdo kujtim i një aventure të kaluar është burim i një lumturie të vërtetë.

Lumturi e cila zgjat një jetë të tërë.

Prandaj, këtë fundjavë udhëtoni nëpër Shqipëri, dhe përjetoni lumturinë.

 

REAL NEWS 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303