29.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Rrugëtimi i Kolë Gjokës/Nga azilkërkues, sot në radhët e CDU-së

spot_img

Kolë Gjoka vendosi të largohej në vitin 1996 nga Shqipëria dhe të emigrojë bashkë me vëllain e tij. U nis drejt Gjermanisë si emigrant, dhe sot është pjesë CDU-së.

Ai është një ndër mbështetësit dhe lobuesit e Shqipërisë në politikën gjermane. Pavarësisht politikës, Kolë Gjoka ka arritur sukses edhe në biznes.

Në episodin e radhës “Diaspora” i transmetuar në Top Channel, Kolë Gjoka ka rrëfyer historinë e tij të emigrimit, si dhe refuzimet e shumta gjatë periudhës së kërkimit të një vendi pune në gjermani. Nga një ish ushtarak në Shqipëri, ai në gjermani bëri punë të ndryshme, me sakrifica të mëdha.

Ai kujton se edhe pse shpesh herë ka kaluar situata të ndryshme, sfida të mëdha, dhe përballje me një shoqëri shumë të ftohtë, ai kurrë nuk është dorëzuar. Endrra e tij është të jetë pjesë e Bundestagut Gjerman.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat