fbpx

Sali Berisha publikon videon e rëndësishme dhe “zbulon” si fitohet lufta me COVID-19

Kryeministri Sali Berisha ka shpërndarë në rrjetin social Facebook një video dhe u ka kërkuar gjithë ndjekësve të tij që ta shohin atë me kujdes pasi është në interesin e qytetarëve.

“Me lutjen time më të njerëzishme për secilin prej jush dhe në interesin tuaj personal më të mirë, hidhni një sy kesaj videoje dhe shpërnadjeni tek miqte tuaj atë”, shkruan ish-kryeministri Berisha.

Në videon shpjeguese thuhet se çdo person që del nga shtëpia duhet të mbajë të vendosur maska, e cila parandalon përhapjen e virusit, edhe nëse në rrugë është një person i infektuar. Videoja shpjegon se dhe maskat e bëra vetë në kushtet e shtëpisë janë shumë efektive.

Fillimisht njerëzit që mbanin maska paragjykoheshin, por me kalimin e kohës përdorimi i tyre bëhet në masë, mdërsa prodhimi po kryhet dhe në kushe shtëpie apo në rrobaqepësi të vogla.

Edhe OBSH deklaroi disa ditë më parë se përdorimi i maskave mund të bëhet i detyrueshëm për të gjithë qytetarëve, pasi ka pasur zbulime se virusi mund të qendrojë edhe në ajër.

Me lutjen time me te njerezishme per secilin prej jush dhe ne interesin tuaj personal me te mire, hidhni nje sy kesaj videoje dhe shpernadjeni tek miqte tuaj ate!sb

Geplaatst door Sali Berisha op Zondag 5 april 2020