fbpx

Senati merr vendimin për akuzat ndaj Trump

us-senate.jpg

Presidenti amerikan, Donald Trump, është shpallur i pafajshëm në gjyqin e tij të fajësimit, duke i dhënë fund përpjekjes së Demokratëve për ta hequr atë nga detyra.

Senati, i drejtuar nga Republikanët, votoi për rrëzimin e akuzave ndaj tij.

Akuza ndaj Trumpit për shpërdorim detyre u rrëzua me 52 vota “kundër” dhe 48 vota “pro”.

Ndërsa akuza ndaj Trumpit për pengim të Kongresit u rrëzua me 53 vota “kundër” dhe 47 “pro”.

Demokratët akuzuan zotin Trump në dhjetor se i bëri presion Ukrainës të hetuar një rivalin e tij politik, Joe Biden.

Ai tani do të bëhet presidenti i parë i paditur që do të kërkojë rizgjedhjen.

Trump është presidenti i tretë në historinë e SHBA-së që është liruar nga akuzat në Senat pas Andrew Johnson dhe Bill Clinton.

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303