fbpx

Vetëm 5 ditë na ndajnë nga ndeshja me dy figurat ikonike të boksit: Mike Tyson dhe Roy Jones Jr

5f4f7c77e6ff30001d4e68e7.jpg

Dy nga figurat ikonike të boksit më në fund do të ndeshen të Shtunën, 28 Nëntor, ndërsa ish-kampioni i padiskutueshëm i peshave të rënda Mike Tyson takon ish-kampionin botëror me katër ndarje Roy Jones Jr nga Staples Center në Los Anxhelos.

Lufta e ekspozitës prej tetë raundesh, e cila titullohet, “Beteja Frontline”, është ngjarja e parë e një serie të prodhuar nga Legends Only League do të jetë për Brezin e Luftës së Re WBC Frontline.

Tyson fitoi titullin e peshave të rënda WBC në moshën 20 vjeç kur ndaloi Trevor Berbick në raundin e dytë në nëntor 1986. Ai vazhdoi duke u bërë kampion i padiskutueshëm në 1987 dhe duke mbajtur atë deri në 1990  për James “Buster” Douglas.

“Iron Mike” kthehet në ring për herë të parë që nga humbja e raundit të gjashtë ndaj Kevin McBride në qershor 2005.

Jones është një ish-kampion bote me katër divizione i cili shihet si një nga boksierët më të aftë të kësaj gjenerate, duke fituar kampionate në peshat e mesme, super të mesme, të lehta dhe pesha të rënda. Jones fitoi këtë të fundit duke u ngjitur në dy klasa peshe në Mars 2003 dhe dominoi John Ruiz për të kapur rripin WBA dhe duke u bërë ish kampioni i parë i peshave të mesme që fitoi një titull të peshave të rënda në 106 vjet. Jones për herë të fundit luftoi në shkurt 2018, duke mundur Scott Sigmon me vendim unanim.

 

Burimi: Sportingnews

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303