fbpx

Virologu: Frutat dhe perimet duhen larë me sapun

201509091528222801057.jpg

Profesori i Universitetit të Sidnejt, Timothy Newsome, i specializuar në infeksione, tha për “Daily Mail” se duke qenë se COVID-19 mund të jetojë në shumicën e sipërfaqeve, njerëzit duhet të bëjnë kujdes me frutat dhe perimet, për vetë faktin se ata shpesh i marrin në dorë dhe i lënë prapë në vend.

“Gjëja më e mirë që mund të bëjmë është që të lajmë ato që blejmë me sapun sapo t’i sjellim në shtëpi. Nuk duhet të mendojmë se nxehtësia e gatimit do ta vrasë virusin. Duhet t’i lajmë me ujë të nxehtë dhe me sapun, njësoj siç bëjmë me duart”, shpjegoi Newsome.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303