fbpx

Si një “jaht ajror”, zbulohet projekti për ndërtimin e avionit më të madh në botë

Screenshot_59-1.jpg

Bashkëthemeluesi i Google, Sergey Brin po zhvendos vëmendjen e tij nga teknologjia në aviacion. Ai po planifikon të ndërtojë aeroplanin më të madh në botë, për të ndihmuar në lehtësimin e katastrofave. Fillimisht Brin e ideoi atë si një “jaht ajror” luksoz, por tashmë synon të krijojë një avion që do të kushtojë 150 milion dollarë.

LTA thuhet se ka ndërtuar një prototip të quajtur ‘Pathfinder 1’, që mundësohet nga 12 motorë elektrikë dhe ka një kapacitet prej 14 personash. LTA thotë se do të përdorë “anijet ajrore” për të përmirësuar shpërndarjen e ndihmës humanitare dhe për të zvogëluar emetimet e karbonit.

Kompania e miliarderit LTA Research and Exploration thuhet se synon të ndërtojë një artizanat masiv të gjatë 656 metra të gjatë të mundësuar nga një qelizë karburanti hidrogjeni ‘po aq rekord?

Projekti jo vetëm që do të dërgojë mallra kudo, por prodhon gjithashtu deri në 90 përqind më pak emisione sesa avionët tradicionalë. Pathfinder 1 do të përdorë qelizat e karburantit të hidrogjenit që sipas ekspertëve mund të arrijë gati 1 mijë milje.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303